Профілактика гострих кишкових інфекцій

Профілактика гострих кишкових інфекцій

Станом на 20.06.2022 за повідомленням Київського міського центру контролю та профілактики хвороб у Дарницькому районі Києва зареєстровано спалах гострої кишкової інфекції. Сімнадцятьох мешканців столиці та Київської області госпіталізовано з попередніми діагнозами «гостра кишкова інфекція» та «гострий гастроентероколіт». В однієї людини лабораторно виділена Salmonella enteritidis. Постраждалі пов’язують своє захворювання із вживанням шаурми, придбаної в павільйоні, розташованому у Дарницькому районі.

За даними сайту Державної установи «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» по результатам щотижневого моніторингу інфекційної захворюваності на гострі кишкові інфекції  з 11.06.2022 по 17.06.2022 (24-й тиждень року), який проведено фахівцями ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» в області зареєстровано 37 випадків захворювань на гострі кишкові інфекції (далі – ГКІ), інтенсивний показник на 100 тис. населення – 3,12, що на 24,3% вище, ніж за аналогічний період минулого року (9 випадків, інт. пок. – 0,76).

В структурі зареєстрованих ГКІ гастроентероколіти встановленої етіології складали 15 випадків (40,5%); гастроентероколіти невстановленої етіології – 18 випадків (48,6%); сальмонельоз – 4 (10,8%).

При моніторингу за 23-й тиждень року (04.06.2022 по 10.06.2022) в Смілянській міській ТГ зареєстровано 2 випадки сальмонельозної інфекції.

У зв’язку з цим ще раз нагадуємо, що основними причинами захворювання на ГКІ були: нехтування елементарними правилами особистої гігієни, недотримання умов і термінів зберігання, приготування та споживання харчових продуктів у домашніх умовах.

Гострі кишкові інфекції (ГКІ) – інфекційні захворювання з фекально-оральним механізмом передачі і переважним ураженням шлунково-кишкового тракту (дизентерія (шигельоз), черевний тиф, сальмонельоз, холера та інші).

Основними причинами захворювання є вживання інфікованих патогенними мікроорганізмами (бактеріями, вірусами, найпростішими та ін.) продуктів харчування та питної води,

Після потрапляння збудника в організм хвороба проявляється не відразу. Це так званий прихований, інкубаційний період, який, як правило, триває від декількох годин до 7 днів. До кінця цього періоду у хворих підвищується температура, погіршується апетит, з’являються слабкість, нудота, болі в животі, блювота, частий рідкий стілець.

Захворювання ГКІ може протікати також у вигляді здорового носійства інфекції. Хворі або носії становлять небезпеку для оточуючих, так як з фекаліями виділяється величезна кількість збудників в навколишнє середовище. Далі через забруднену воду, предмети побуту, руки або харчові продукти збудники ГКІ знову потрапляють в кишківник здорової людини.

Деякі захворювання протікають в легкій формі, тому хворі не звертаються до лікаря, а займаються самолікуванням. Це може призвести       до небажаних наслідків.

Для профілактики гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь необхідно:

– дотримуватись правил особистої гігієни: обов’язково мити руки з милом після кожного відвідування вбиральні, а також перед приготуванням і вживанням їжі;

– не використовувати воду з невідомих, неперевірених джерел водопостачання, для пиття краще вживати бутильовану або кип’ячену воду, компоти, чай, соки;

– неухильно дотримуватись технології приготування страв, термінів придатності до споживання харчових продуктів, особливо тих, що швидко псуються;

– сирі харчові продукти та готові страви зберігати окремо;

– харчові продукти, що швидко псуються, готові страви зберігати при температурі  не вище +2 – +6 °С;

– непастеризоване молоко перед вживанням обов’язково кип’ятити;

– сирі овочі, фрукти та ягоди старанно мити водопровідною водою і ополіскувати окропом;

– овочеві салати приправляти оцтом або розчином лимонної кислоти;

– утриматись від приготування заливних м’ясних та рибних страв у теплий період року;

– не купувати на ринках, у випадкових осіб та у невизначених для торгівлі місцях м’ясні продукти, в’ялену та копчену рибу, ковбасні та кулінарні вироби домашнього приготування;

– купатися  тільки  у  встановлених місцях. При купанні у водоймах і басейнах не допускати попадання води в рот.

Будьте обережні! При появі симптомів кишкових захворювань не займайтесь самолікуванням, а негайно звертайтесь до лікаря! Не ризикуйте своїм здоров’ям та життям!

 

Смілянське управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Черкаській області