Розроблено спеціальний посібник – «Гайд для викривачів»

Головне управління ДПС у Черкаській області нагадує про інститут викривачів у антикорупційному законодавстві. Зокрема, звертаємо увагу, що Національним агентством з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) для того, щоб громадянам та публічним службовцям було легше розібратися з цим питанням, розроблено спеціальний посібник – «Гайд для викривачів».

Спочатку пригадаємо, що відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.

Метою створення НАЗК «Гайду для викривачів» є надання викривачам практичних рекомендації щодо того, як:

  1. Правильно підготуватися до повідомлення про можливі факти корупції;
  2. Орієнтуватися в заплутаному законодавстві та процедурах у сфері повідомлення корупції;
  3. Захистити свою особу в епоху цифрових технологій;
  4. Захистити себе від переслідувань на робочому місці;
  5. Мінімізувати ризики юридичної відповідальності;
  6. Правильно обрати канал повідомлення.

Також, у  цьому посібнику для викривачів корупції НАЗК максимально спростило інформацію, яка міститься в українському законодавстві, Роз’ясненнях НАЗК, виданні «Науково-практичний коментар законодавства України про захист викривачів корупції», з метою дати прості відповіді на складні питання, які можуть турбувати осіб, що хочуть повідомити про порушення закону. Завдяки зручному та зрозумілому формату посібника, ви зможете зрозуміти  чи варто робити повідомлення і як правильно це зробити.

Гайд покликаний відповісти на такі питання: Хто вважається викривачем корупції? Які права має викривач? Яке повідомлення підпадатиме під захист закону?

Також, за допомогою гайду ви дізнаєтесь, які фактори треба враховувати при ухваленні рішення про здійснення повідомлення, як правильно збирати докази вчинення іншою особою корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції», дізнаєтесь інформацію про види каналів повідомлення про відповідні порушення, а також зрозумієте, який канал варто обрати, більш детально ознайомитесь з обставинами, за яких варто звертатися до зовнішніх каналів повідомлення. У посібнику розкрито переваги та недоліки анонімного повідомлення, обставини, за яких варто надати перевагу анонімному повідомленню.

Багато уваги НАЗК також приділяє питанню захисту прав викривача, зокрема питанням захисту особи викривача в епоху цифрових технологій, гарантіям захисту трудових прав викривачів, тому, як викривачу захистити себе від цивільного позову, адміністративної чи кримінальної відповідальності, та хто, окрім суду, може захистити права викривача.

Гайд також містить додатки з корисною інформацією для викривачів, викладеною у доступній формі, та цілу низку корисних посилань.

Знайти гайд можна на сайті НАЗК, розділ «База знань», пункт «Викривачі корупції», або використавши посилання- https://wiki.nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2022/10/v-gude_N07072022-1.pdf

 

Додатково, відділ з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління ДПС у Черкаській області інформує громадян, суб’єктів підприємницької діяльності Черкащини та працівників Головного управління ДПС у Черкаській області, що у разі наявності інформації щодо протиправних дій посадових та службових осіб Головного управління ДПС у Черкаській області, ви завжди можете повідомити про вказані факти будь-яким зручним способом:

– з використанням засобів поштового зв’язку на адресу: вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002;

– на офіційну електронну адресу ГУ ДПС у Черкаській області ck.official@tax.gov.ua;

– засобами телекомунікації, безпосередньо до відділу з питань запобігання та виявлення корупції, за телефоном 0472 – 33-91-27

– на офіційну електронну адресу відділу з питань запобігання та виявлення корупції  ck.szvk@tax.gov.ua;

– у письмовому вигляді через працівників відділу з питань запобігання та виявлення корупції.