Як діяти у разі витоку радіації на Запорізькій АЕС: алгоритм дій та поради фахівців

Негайно закрити органи дихання платком, шарфом чи надіти медичну маску, дістатися укриття та стежити за офіційною інформацією від влади – найперше, що необхідно робити під час радіаційної тривоги.

Який алгоритм подальших дій та як вберегти себе, рідних у разі радіаційної небезпеки – дізнавались журналісти Суспільного.

У разі аварії на Запорізькій АЕС необхідно якомога швидше надіти маску, респіратор або ватно-марлеву пов’язку; зайти до укриття, підвалу або будинку та щільно закрити вікна, двері; герметизувати отвори скотчем або мокрою тканиною; триматися якомога далі від стін і даху.

Тарас Тищенко, генеральний директор Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб. Запоріжжя, 27 червня 2023 року. Фото: Суспільне Запоріжжя

Також необхідно мати дводенний запас води, їжі в герметичних ємностях, зазначає генеральний директор Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб Тарас Тищенко:

“Створіть запаси питної води, бутильованої питної води. Придбайте очищену питну воду та залиште вдома. А також створіть запаси технічної води”.

Запас чистої бутильованої води. Запоріжжя, 27 червня 2023 року. Фото: Суспільне Запоріжжя

Тарас Тищенко наголошує, що запас води треба розрахувати відповідно до кількості членів родини — 20 літрів на одну людину.

” Треба мати будь-які продукти харчування, які мають герметичне пакування: консерви, вакуумовані продукти. Проте розраховуйте, що запас їжі вам потрібен на дві доби. Перша доба — перечекати, коли буде об’явлена евакуація, а друга — щоб безпечно евакуюватися до визначеного місця евакуації”.

Пам’ятка ГУ ДСНС “Як діяти у разі витоку радіації на ЗАЕС”. Фото: Суспільне Запоріжжя

Одразу, як пролунає попередження про радіаційну небезпеку, треба випити йодид калію. Втім, його не можна вживати людям, віком понад 40 років та тим, які мають захворювання щитовидної залози, зазначає генеральний директор Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб Тарас Тищенко.

“Якщо ви ще не отримали калій йодид, а вам він показаний, ви повинні звернутися до свого сімейного лікаря в центр ПМЗД або в лабораторію , і отримати запас пігулок. Після отримання сигналу про ядерну небезпеку, ви повинні знаходитися в укритті щонайменше одну добу. За добу рівень радіації зменшується в сотні разів”.

Ілюстративне фото. Таблетки йодіду. Фото: Фабіан Соммер / Getty Images

Для дітей та тварин потрібно підготувати записки з їхніми даними та контактами близьких і прикріпити до одягу. Також необхідно зібрати тривожну валізу, зазначає головний фахівець відділу інженерно-технічних засобів та оповіщення Кирило Кузьменко:

“Людина, почувши сигнал повітряної тривоги, або “Увага всім”, одразу взяла тривожну валізу та покинула місце. У тривожну валізу входять: документи, паспорти, дублікати ключів від квартири, машини. Мають бути продуктові набори, питна вода, сірники, ліхтар, радіоприймач, якщо ви будете знаходитися в захисній споруді, змінний одяг, захисні пов’язки”.

Екстрена валіза на випадок аварії та витоку радіації на ЗАЕС. Запоріжжя, 27 червня 2023 року. Фото: Суспільне Запоріжжя

У разі надзвичайної ситуації на Запорізькій АЕС під евакуацію підпадають близько 138 тисяч людей. Це жителі Біленківської та Долинської громад області, а також Хортицького та частини Дніпровського районів Запоріжжя. Якщо на ЗАЕС буде радіаційний викид, українська сторона матиме інформацію за кілька годин. Про це 30 червня під час брифінгу повідомив міністр енергетики Герман Галущенко.

За інформацією Енергоатома, станом на 10:00 1 липня рівень води у ставку-охолоджувачі Запорізької АЕС без змін — 16,57 м. Ситуація залишається стабільною та контрольованою.