Чому офіційне працевлаштування важливе і як захистити свої права?

Чому офіційне працевлаштування важливе

і як захистити свої права?

 Питання «тіньової» зайнятості є надзвичайно актуальним сьогодні. Тому що від офіційно нарахованої заробітної плати та відповідно від сплачених внесків залежить набуття страхового стажу та права на пенсію.

Нелегальна зайнятість – це використання роботодавцями найманої праці без належного оформлення трудових відносин.

В даному випадку роботодавець використовує найману працю без укладання трудового договору, іноді без офіційного оформлення відбувається стажування чи проходження випробувального терміну або здійснюється оформлення працівника на умовах неповного робочого часу у разі фактичного виконання роботи повний робочий час.

Небезпека зарплати «в конвертах» і «тіньової» зайнятості полягає в тому, що до бюджетів та державних фондів не надходять в достатньому обсязі кошти від сплати податків, зборів і внесків, а також в тому, що працівник втрачає страховий стаж для призначення пенсії та при досягненні пенсійного віку не зможе отримати пенсію, розмір якої буде відповідати рівню його реальної заробітної плати.

Обираючи між легальним і нелегальним працевлаштуванням, працівнику необхідно врахувати, що тільки легальне передбачає такі права як:

  • право на вільний вибір професії та місця роботи;
  • гарантоване отримання грошової винагороди за виконану роботу;
  • безпечні умови та дотримання режиму праці;
  • право на відпочинок та оплачувану відпустку;
  • захист від незаконного звільнення;
  • соціальний захист у разі:

– втрати працездатності;

– у зв’язку з настанням нещасного випадку на виробництві,

– безробіття;

та гарантоване в майбутньому пенсійне забезпечення.

Кожен з нас має право жити в добробуті та мати умови праці гарантовані діючим трудовим законодавством.

Працівник повинен вимагати від свого роботодавця офіційного оформлення на повний робочий день та виплату заробітної плати відповідно до законодавства – прозоро і чесно.

Отримуючи заробітну плату менше мінімального рівня, людина позбавляється страхового стажу і відповідно – права на майбутню пенсію.

Подбайте про своє майбутнє, не погоджуйтесь на неповну зайнятість та виплати у “конвертах”!

 

В чому ж переваги офіційної зайнятості для роботодавців?

 Саме від роботодавців залежить добробут найманих працівників, які допомагають розвивати бізнес.

Неформальна економіка і незадекларована праця сприяють створенню та існуванню недобросовісної конкуренції щодо тих суб’єктів господарювання, які у повному обсязі забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників. Використання незадекларованої праці для роботодавця це додаткові витрати часу та ресурсів на навчання працівників – досвідчені спеціалісти відмовлятимуться працювати на таких умовах або швидко знайдуть краще місце; проблеми з отриманням банківських кредитів та інвестицій; закритий вихід на нові ринки країн ЄС, Канади і ще кілька десятків країн, з якими Україна уклала угоди про вільну торгівлю; у разі перевірки інспекції праці – істотні штрафи за порушення трудового законодавства.

Задекларовані працівники задоволені та мотивовані. Вони працюють краще, рідше змінюють роботу, більш ініціативні, ніж незадекларовані працівники.

Люди – найцінніший капітал будь якого бізнесу. Працюючи відкрито, роботодавець зможе проводити конкурси на вакансії. Офіційне працевлаштування, комфортні умови праці, соціальні гарантії, нормований робочий день, навчання та кар’єрний ріст – допоможуть йому залучити та втримати досвідчених фахівців.

Прозорі та законослухняні бізнеси мають більше можливостей отримати кредити для розширення справи, знайти українських й іноземних партнерів і вийти на фондові біржі.

 Будьте здорові та робіть правильний вибір!

 Відділ обслуговування громадян № 7

(сервісний центр)

Головного управління Пенсійного фонду

України в Черкаській області

 

Залишити відповідь