інформаційний лист по профілактиці дифтерії

ПРОФІЛАКТИКА  ДИФТЕРІЇ

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України станом на 4 листопада 2019 року встановлено 22 діагнози “дифтерія”. Водночас за попередні 9 років, із 2010 по 2018 рік, загалом зареєстровано 56 випадків, з них 12 дітей та 44 дорослих. Летальних випадків не зафіксовано.

Враховуючи ситуацію, що склалася у країні у зв’язку з реєстрацією випадків захворювання на дифтерію, лікарі застерігають, якщо ситуація з імунізацією проти дифтерії в Україні не зміниться, з’являється ризик виникнення великої кількості випадків цієї інфекції.

Ці застереження змушують замислитися про те, а що ми власне знаємо про дифтерію? Яким чином можна від неї вберегтися?

 Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, яке викликають бактерії – дифтерійні палички. Серед основних симптомів хвороби – ангіна, під час якої у горлі утворюються «плівки», що іноді ускладнюють дихання.

Найважчий перебіг хвороби, коли плівка з’являється не на мигдалинах, а в гортані. Ураження гортані супроводжується розвитком дифтерійного крупу, для якого характерний поступовий розвиток симптомів, виражена зміна голосу, відсутність нежиті та високої температури тіла. Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом. Інкубаційний період дифтерії складає від 2 до 10 днів. Токсин, який виробляє дифтерійна бактерія, потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше – серце (викликаючи міокардит), нервову систему, нирки.

 Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація дітей і ревакцинація дорослих (кожні 10 років). Вакцинація проти дифтерії дуже ефективна, попереджає розвиток захворювання та ускладнення. Вакцинація від дифтерії призначається не лише дітям, а і дорослим – вакцини як для дітей, так і для дорослих закуповуються державою і надаються в державних закладах охорони здоров’я безоплатно.

Вакцини від дифтерії, що закуповуються для держави, проходять дуже суворий контроль якості на етапі виробництва та поставки в Україну. Всі ці вакцини безпечні, якісні та дієві. Якість вакцин підтверджена Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати реакції, проте ризик померти від дифтерії набагато вищий. Серйозні реакції на вакцини вкрай рідкісні, проте, можуть бути побічні ефекти, такі як болісні відчуття і припухлість.
Щеплення від дифтерії – єдиний спосіб захистити себе від захворювання. Перед вакцинацією необхідно пройти огляд сімейного лікаря або дільничного терапевта та отримати дозвіл на щеплення. Дбайте про себе!

 

Смілянське міськрайонне

управління Головного управління

Держпродспоживслужби

в Черкаській області